Taipa Stock & Saloon Racing 10/11

'The Mecca of Speedway'

Taipa 20 Mar 2011/Taipa Club Champs 3 April 2011

TAIPA RS200 CLUB CHAMPS 3 APRIL 2011

Fully Sponsored by 

DOUBTLESS BAY AUTO PARTS RS200 www.autopartsnz.co.nz

PHOTOS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RESULTS

Ltd Saloon Mens Round One 1st 27 John Hussey, 2nd 61 Roy Walker, 3rd  12 Terry Grigg; R2 1st 61 Roy Walker, 2nd 27 John Hussey ;

R3 Final Club Champion 1st 61 Roy Walker, 2nd 27 John Hussey, 3rd  12 Terry Grigg

 

Ltd Saloon Ladies Round One 1st 61 Julie Graydon:

R3 Final Club Champion 1st  Julie Graydon

 

Super Mens Round One & 2 1st 51k Geordie Inglis;

R3 Final Club Champion 1st 51k Geordie Inglis    

 

B Grade Mens Rounds One & 2 - 1st 48 Pip Jecentho, 2nd 82 Rob Weal, 3rd 46 Kelvin Coates

R3 Final Club Champion 1st 48  Pip Jecentho, 2nd 46 Kelvin Coates, 3rd 82 Rob Weal

 

Mens Production Round One 1st 777 Grant Kidd, 2nd 31 Jaythyn Swift, 3rd 888 Ray Dare ; R2 1st 888 Ray Dare, 2nd 94k Bruce Mallindine, 3rd 85k Max Andresen;

R3 Final Club Champion 1st 888 Ray Dare, 2nd 31 Jaythyn Swift, 3rd 777 Grant Kidd

 

Ladies Production Round One 1st 888 Emma Dare, 2nd 94k Carole Teixeira, 3rd 85k Shirley Andresen; R2 1st 94k Carole Teixeira, 2nd 888 Emma Dare, 3rd 85k Shirley Andresen;

R3 Final Club Champion 1st 888 Emma Dare, 2nd 85k Shirley Andresen, 3rd 94k Carole Teixeira

 

Mens C Grade Round One 1st 17 Daniel Field, 2nd 717 Eli Tatnell, 3rd 5 Tony Over; R2 1st 5 Tony Over, 2nd 17 Daniel Field, 3rd 717 Eli Tatnell; ;

R3 Final Club Champion 1st 17 Daniel Field, 2nd 5 Tony Over, 3rd 2 Christopher Weal

 

Ladies C Grade Rounds One & 2, 1st 17 Marilyn Field, 2nd 717 Kayne Tatnell,

R3 Final Club Champion 1st 17 Marilyn Field, 2nd 717 Kayne Tatnell

 

Stockcars Round One 1st 89 Rob Anderson, 2nd 87 Ryan Carey, 3rd 11 Robbo Teixeira; R2 1st 87 Ryan Carey, 2nd 89 Rob Anderson, 3rd 11 Robbo Teixeira:

R3 Final Club Champion 1st 89 Rob Anderson, 2nd 88 Tuk Albert, 3rd 11 Robbo Teixeira

 

Juniors Round One, 2 +  1st 57 Charlie Lorenz;

R3 Final Club Champion 1st 57 Charlie Lorenz

 

All In Winner: 1st 61 Roy Walker

 

Glyn Quilter Memorial Trophy – 1st 61 Roy Walker

 

VIDEOS

 Mens Supers and Limited Saloons Race 1...

 hcNVxNkHgxY

 Mens Production Saloons Race 1...

 OQbeUTNpCEA

 Mens C Grade Saloons Race 1...

 aihZIdKQsjg

For more videos from this race meet please check Carole's YouTube Channel here

TAIPA RACE DAY 20 MARCH 2011

RESULTS

Ltd Mens Round One, R2; R3 =  61a Roy Walker 1st, 12t Terry Grigg 2nd

 

Ltd Ladies Round 3, 61a Julie Graydon

 

B Grade Mens Rounds One, R2 & 3 = 48 Pip Jecentho 1st, 9 Dave Clements 2nd.

 

Ladies C Grade Rounds One, 17 Marilyn Field 1st, 717 Kayne Tatnell 2nd,R2 & R3; 717 Kayne Tatnell 1st

 

Mens C Grade Round One; 5 Tony Over 1st, 717 Eli Tatnell 2nd, 2 Rob Weal 3rd, R2 & R3; 717 Eli Tatnell 1st, 2 Rob Weal 2nd, 5 Allen Hallett/Tony Over 3rd 

 

Mens Production Round One & R 2; 888 Ray Dare 1st, 777 Grant Kidd 2nd, 85k Shirley Andresen 3rd, R3;777 Grant Kidd 1st,  85k Shirley Andresen 2nd, 888 Ray Dare 3rd

 

Super Production Mens Round One; R2; R3 49k Bruce Mallindine

 

Ladies Production Round One; 85k Shirley Andresen 1st, 888 Emma Dare 2nd, 21 Rosalyn Steele 3rd, R2 & R3;  85k Shirley Andresen 1st , 21 Rosalyn Steele 2nd

 

Ladies Super Production Round 3, 49k Carole Teixeira

 

Stockcars Round One; 11 Robbo Teixeira 1st, 87 Ryan Carey 2nd, 88 Shay Carey 3rd, R2 & R3:  11 Robbo Teixeira 1st, 87 Ryan Carey 2nd, 200 Marty Lorenz 3rd

 

Juniors Round One; R2: R3 = 57 Charlie Lorenz

 

All In Winner: 61a Roy Walker 1st

 

PHOTOS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VIDEOS

 Race 1 Mens Production and C Grade...

 ARIZXx3EXD0

 Race 2 Mens Production and C Grade...

 YYK1oJzH3qg

 Race 2 Mens Ltd and B Grade...

 WjGZtS5HmzM

 For more videos from this race meet please check Carole's YouTube Channel here