Taipa Stock & Saloon Racing 10/11

'The Mecca of Speedway'

Taipa 5 Dec 2010/Taipa New Year 2011

TAIPA NEW YEAR 3 JANUARY 2011 - DAY TWO

 RESULTS Day1 & Day 2

New Years Race Results Day One 2/11/11

Men’s Ltd Round 1  Roy Walker (61A) 1st, Steven Cory (27A) 2nd, John Hussey (27K) 3rd; R2 S Cory (27A) 1st, R Walker (61A) 2nd, Jason Haliday (302) 3rd;  R3 R Walker (61A) 1st, J Hussey (27K) 2nd, S Cory (27A) 3rd;

 

Ladies C Grade Round’s 1 & 2 Marilyn Field (17) 1st, Kayne Tatnell (717) 2nd; R3 K Tatnell (717) 1st, Denise Brosnam (7) 2nd, Sonny Haliday (56K) 3rd;

 

Men’s B Grade Round’s 1 & 2 Pip Jecentho (48) 1st, Dave Clements (9) 2nd, Roger Frear (45) 3rd; R3 D Clements (9) 1st, P Jecentho (48) 2nd, Robert Weal (82) 3rd;

 

Ladies Stockcars Round 1 Rhonda Teixiera (11) 1st, Adrienne Williams (38A) 2nd, Steven Cossey (22) 3rd; R2 A Williams (38A) 1st, R Teixiera (11) 2nd, Rodney Davies (33A) 3rd; R3 R Davies (33A) 1st, A Williams (38A) 2nd, S Cossey (22A) 3rd;

 

Men’s Supers Round 1 Shane Hick (4A) 1st, Neal Turner (16A) 2nd, Ray Jordan (97K) 3rd; R2 N Turner (16A) 1st, S Hick (4A) 2nd, Geordie Inglis (51) 3rd; R3 G Inglis (51) 1st, Anthony Dale (44) 2nd, R Jordan (97K) 3rd;

 

Men’s Production Round 1 Grant Kidd (777) 1st, Ray Dare (888) 2nd, Daniel Field (22) 3rd; R2 Bruce Mallindine (94K) 1st, Myles Greenwood (80) 2nd, R Dare (888) 3rd; R3 Jaythyn Swift (31) 1st, M Greenwood (80) 2nd, R Dare (888) 3rd;

 

Ladies Ltd Round’s 1, 2 & 3 Julie Graydon (61A) 1st

 

Ladies B Grade Round’s 1, 2, & 3 Denise Frear (45) 1st

Men’s C Grade McKenzie Cup Round 1 Tony Over (5) 1st, Matt Peers (50K) 2nd, Errol Sturmfels (47K) 3rd; R2 T Over (5) 1st, Daniel deWaal (8) 2nd, M Peers (50K) 3rd; R3 Scott Wilson (85K) 1st, E Strumfels (47K) 2nd, M Peers (50K) 3rd;

 

Ladies Production Round 1 Emma Dare (888) 1st, Carole Teixiera (94K) 2nd, Shirley Andresen (90) 3rd; R’s 2 & 3 C Teixiera (94K) 1st, Shirley Andresen (85) 2nd, Melissa Timoti (38) 3rd;

 

Men’s Stockcars Round 1 Hayden Cossey (33A) 1st, Tuk Albert (88) 2nd, Rob Anderson (89) 3rd; R2 Leigh Cossey (22A) 1st, Robbo Teixiera (11) 2nd, R Anderson (89) 3rd; R3 Des Hansen (38A) 1st, R Teixiera (11) 2nd, L Cossey (28A) 3rd;

 

Demo Teams Round’s 1, 2, & 3 Taipa Terminators

 

New Years Race Results Day Two 3/11/11

Men’s Ltd Round 1  Roy Walker (61A) 1st, Steven Cory (27A) 2nd, Jason Haliday (302) 3rd; R2 R Walker (61A) 1st, S Cory (27A) 2nd, Peter Blacklock (44) 3rd; R3 S Cory (27A) 1st, John Hussey (27K) 2nd, R Walker (61A) 3rd;

 

Ladies C Grade Round’s 1 Shane Wilson (85K) 1st , Denise Brosnam (7) 2nd , Marilyn Field (17) 3rd; R2 M Field (17) 1st, S Wilson (85K) 2nd, Kayne Tatnell (717) 3rd; R3 Shane Wilson (8) 1st, Marilyn Field (17) 2nd, Kayne Tatnell 3rd

 

Men’s B Grade Round’s 1 & 2 Pip Jecentho (48) 1st, Dave Clements (9) 2nd, Robert Weal (82) 3rd; R3 P Jecentho (48) 1st, D Clements (9) 2nd, Kelvin Coates (46) 3rd

 

Ladies Stockcars Round 1 Adrienne Williams (38A) 1st, Rodney Davies (33A) 2nd, Rhonda Teixiera (11) 3rd; R2 A Williams (38A) 1st, Dave Meggs (28A) 2nd, R Teixiera (11) 3rd; R3 Steven Cossey (22A) 1st, R Teixiera (11) 2nd, D Meggs (28A) 3rd

 

Men’s Supers Round 1 Max Andresen (58) 1st, Shane Hick (4A) 2nd, Anthony Dale (44) 3rd; R2 S Hick (4A) 1st, Geordie Inglis (51) 2nd, Anthony Dale (44) 3rd; R3  Neal Turner (16A) 1st, S Hick (4A) 2nd, R Jordan (97K) 3rd

 

Men’s Production Round 1 Jaythyn Swift (31) 1st, Bruce Mallindine (94K) 2nd, Max Andresen (85) 3rd; R2 Ray Dare (888) 1st, Myles Greenwood (80) 2nd, Max Andresen (85) 3rd; R3 R Dare (888) 1st, M Greenwood (80) 2nd, Grant Kidd (777) 3rd

 

Ladies Ltd Round’s 1, 2 & 3 Julie Graydon (61A) 1st

 

Men’s C Grade Round 1 Tony Over (5) 1st, Errol Sturmfels (47K) 2nd, Culloden Highlander (77) 3rd; R2 E Strumsfel (47K) 1st, T Over (5) 2nd, C Highlander (77) 3rd; R3 T Over (5) 1st, E Strumsfel (47K) 2nd, Daniel deWaal (17) 3rd

 

Ladies Production Round 1 Carole Teixiera (94K) 1st, Emma Dare (888) 2nd, Shirley Andresen (85) 3rd; R2 E Dare (888) 1st, Hine Thompson (31) 2nd, Claudia Gridd (97) 3rd; R3 S Andresen (85) 1st, H Thompson (31) 2nd, E Dare (888) 3rd

 

Men’s Stockcars Round 1 Dave Seymour (69A) 1st, Des Hansen (38A) 2nd, Rob Anderson (89) 3rd;R2 Laurie Petersen (28A) 1st, Leigh Cossey (22A) 2nd, R Teixiera (11) 3rd; R3 R Teixiera (11) 1st, D Hansen (38) 2nd, D Seymour (69A) 3rd

 

The Warren MacIntyre Stock Car Most Points Queen’s Birthday Weekend Trophy Robbo Teixiera

 

Demo Teams Round 1,Taipa Terminators

PHOTOS

 

 

 

 

 

 

 

 

 





 VIDEOS

 Teams Demolition Race 1...

 nbq0ZKOfK3M

 Teams Demolition Race 2...

 8CMqbb8Cngc

 Mens Stockcars Race 1...

 Yz9GMc6-FlA

 Mens Stockcars Race 2 Part 1...

 Y8LPAaXm1fY

 Mens Stockcars Race 2 Part 2...

 Ukha0MtYONY

 For more videos from Day 2 Taipa New Year Meet 2011 check Carole's Youtube Channel here

 More videos coming soon...

 To order my Taipa New Year video DVDs please contact me [email protected]

 

TAIPA NEW YEAR 2 JANUARY 2011 - DAY ONE

PHOTOS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VIDEOS

 Teams Demolition Race 1....

 KF-wfpAipaA

 Teams Demolition Race 2...

 DX70eV9DvrM

 Teams Demolition Race 3...

 5_Yd1_r_fUY

 Mens B Grade Race 2...

 XcwYYMdThHI

 Mens Limited Saloons Race 1...

 7ez9JkbTgeU

 Mens Limites Saloons Race 3...

 owwi2LO0aJ0

 For more videos from Day 1 Taipa New Year Meet 2011 check Carole's Youtube Channel here

 More videos coming soon....

 To order my Taipa New Year video DVDs please contact me [email protected]

 

TAIPA RACE DAY - 5 December 2010

 

 

RESULTS

Supers Mens Rounds One, & 3 Keith Wilson (10) 1;

 

Ltd Mens Rounds One, 2 & 3 John Hussey (27) 1, Terry Grigg (12) 2;

 

Mens Production Round One Bruce Mallindine (94) 1, Jaythyn Swift (31) 2, Ray Dare (888) 3; R2 Daniel Field (22) 1, J Swift (31) 2, B Mallindine (94) 3; R3 J Swift (31), R Dare (888) 2, B Mallindine (94) 3

 

Mens C Grade Round One Scott Wilson (85) 1, Tony Over (5) 2, Christopher Weal (2) 3; R2 T Over (5) 1, S Wilson (85) 2, C Weal (2) 3; R3 S Wilson (85) 1, T Over (5) 2, C Weal (2)3

 

Ladies Production Round One Carole Teixiera (94) 1, Emma Dare (888) 2, Ros Steele (21) 3; R2 C Teixiera (94) 1 R Steele (21) 2 E Dare (888) 3; R3 E Dare (888) 1, C Teixiera (94) 2, R Steele (21) 3

 

B Grade Rounds One Pip Jecentho (48) 1, Kelvin Coate (46) 2, Robert Weal (82) & R2 P Jecentho (48) 1, R Weal (82) 2, K Coate (46) 3; R3 R Weal (82) 1, P Jecentho (48) 2

 

Juniors Rounds One, 2, & 3 Charlie Lorenz (57) 1

 

Ladies C Grade Rounds One Deb Wilson (85) 1, Kayne Tatnell (717) 2, R2 & 3 Deb Wilson (85) 1

 

Stockcars Round One Ced Tomars (19) 1, Marty Lorenz, (200) 2, John Hockenhull (79) 3; Rounds 2 & 3 M Lorenz (200) 1, C Tomars (19);

 

Shell Taipa All In Winner: John Hussey 27

VIDEOS

Mens Production Race 1...

 cJvoObqQvcE

 Mens B Grade Race 1...

 R2OY3pCvWoQ

And the final race of the day...the All-In...

 _tCioVe61fI

Please check Carole's Youtube Channel for more videos from this meet here